11 lutego 2024 r. Kościół katolicki obchodził XXXII Światowy Dzień Chorego. Czyni to od 32 lat w rocznicę pierwszego objawienia Matki Bożej w Lourdes we Francji. Maryja ukazała się 18 razy ubogiej niepiśmiennej czternastoletniej dziewczynce Bernadecie Soubirous we francuskich Pirenejach między 11 lutego a 16 lipca 1858 r.
Święto to zostało ustanowione po to, aby uwrażliwić ludzi na potrzeby człowieka chorego i cierpiącego, a rodziny napełnić otuchą, dodać wsparcia podczas opieki nad bliskimi, którzy zmagają się z chorobą, docenić pracę opiekuńczo – leczniczą lekarzy, pielęgniarek, wszystkich pracowników Służby Zdrowia.
W naszym Domu, tj. Niepublicznym Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym dla Przewlekle Chorych w Radomiu, jak zawsze bardzo uroczyście przeżywaliśmy Dzień Chorego, w tym roku pod hasłem: „Nie jest dobrze, by człowiek był sam”.
Papież Franciszek, w swoim orędziu podkreślił konieczność leczenia chorego poprzez uzdrowienie relacji z rodziną, przyjaciółmi, pracownikami służby zdrowia oraz z samym sobą.
Ksiądz kapelan w kaplicy Zakładu celebrował w tym dniu o godzinie 800 Najświętszą Eucharystię w intencji Pacjentek naszego Zakładu, prosząc dla Nich o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski. Podkreślił w homilii, że hasło „Nie jest dobrze, by człowiek był sam” realizujemy w Zakładzie poprzez wypełnienie swoich codziennych czynności, którymi przynosimy ulgę w cierpieniu naszym czterdziestu trzem Pacjentkom.
Po Mszy świętej było wystawienie Najświętszego Sakramentu i każdy obecny w kaplicy Zakładu oraz leżący w swoim pokoju w łóżku został pobłogosławiony Najświętszym Sakramentem na tzw. sposób lourdski. To indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, bowiem celebrans zbliża się do każdego chorego indywidualnie i z bliska błogosławi Najświętszym Sakramentem.